Ukmergės krašto bendruomenių sąjunga(UKBS) įgyvendino projektą „Norime tobulėti”.
Projekto „Norime tobulėti” tikslas skatinti Ukmergės rajono bendruomenių savarankiškumą ir finansinį tvarumą tenkinant viešuosius poreikius ir siekti UKBS narių tobulėjimo ir naujų veiklų bendruomenėse atsiradimo. Pagrindinė tema kaip bendruomeninis ar socialinis verslumas, viešųjų paslaugų teikimas veikia bendruomenėse ir kaip prisideda prie bendruomenės gerovės. Įgyvendinant projektą birželio 28-29 dienomis Ukmergės rajono bendruomenių atstovai dalyvavo mokomuose vizituose Kaišiadorių ir Lazdijų rajonuose. Juos organizavo Kaišiadorių vietos veiklos grupės pirmininkė/projektų vadovė Janina Augustinavičienė ir Dzūkijos kaimo plėtros partnerių asociacijos(Dzūkijos VVG) Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Edita Gudišauskienė. Jos mokomųjų vizitų programą sudėliojo taip, kad mes galėtume susipažinti su įvairiomis bendruomenėmis, jų įgyvendinamais projektais, iniciatyvomis, vykdomomis edukacijomis bei pasisemti patirties ir idėjų.
Pirmas vizitas Kaišiadorių rajone- susitikimas su VšĮ „Myliu kaimą“ įkūrėja Danuta Beliavska-Aleksiejūnė. Jie yra socialinio verslo vykdytojai. Jų tikslas sukurti išskirtinę poilsiavietę, kurioje šeimos kokybiškai leistų laisvalaikį, niekieno netrukdomi pailsėtų nuo miesto šurmulio, sumažinant psichologinį diskomfortą ir stresą, pajaustų ryšį su supančia gamta ir gyvūnais, o taip pat edukuoti vaikus supažindinant su kaimo gyvūnais Čia galima atsipalaiduoti, išgirsti miško ošimą ir save, apkabinti medį ir žirgą, užuosti žolės kvapą, pasikrauti savo vidinį akumuliatorių naujom jėgom, išjungiant telefoną ar planšetę, nes miške internetinio ryšio nėra, yra tik ryšys su gamta… Jie gali pasiūlyti nakvynę namelyje medyje, apsilankymą rančoje,Voverynės laipynių parkelyje bei edukacijas vaikams.
Antras vizitas Kalvių bendruomenėje. Susitikimas vyko bendruomenės įkurtuose ir suremontuotuose bendruomenės namuose. Bendruomenė čia vykdo įvairias veiklas bei teikia apgyvendinimo paslaugą – kambariai su bendra virtuve ir reikalinga įranga. viskuo aprūpinta virtuve. Pasidalinę patirtimi vykome apžiūrėti Kalvių pasididžiavimo Šv. Antano Paduviečio bažnyčios. Tai viena iš vos dviejų neoklacisistinių rotondos tipo bažnyčių Lietuvoje, nuo kurios atsiveria nuostabus vaizdas į ežerą. Ši bažnyčia apvali, todėl čia, šioje bažnyčioje, visuomet jausiesi centre – niekur negali pasislėpti. Negana to, bažnyčios papėdėje bendruomenės pastangų dėka įrengtas jaukus pliažas. Pasak bendruomenės pirmininkės Linos Brazionienės savaitgaliais saulės voniomis mėgaujasi net keli šimtai poilsiautojų. Tuo įsitikinome ir patys. Bendruomenės planuose noras šią ežero pakrantę labiau įveiklinti, pasiūlyti vandens pramogų bei teikti maitinimo paslaugas poilsiautojams.
Trečias vizitas- Darsūniškio bendruomenė. Ji nekartą buvo išrinkta šauniausia Kaišiadorių rajono bendruomene. Veiklų ir idėjų nestokojantis bendruomenės aktyvas pernai metais pradėjo vykdyti bendruomeninį verslą. Darsūno namuose galima išbandyti įvairias edukacijas, išsinuomoti pobūvių salę asmeninei šventei ar konferencijai, paskanauti vietoje gaminamo maisto ir užsisakyti nakvynę(12 miegamųjų vietų). Mes pasinaudojome jų teikiama paslauga ir užsisakėme pietūs. Darsūniškis garsėja nuostabiu kraštovaizdžiu, mineralinio vandens šaltiniu ir šalimais tekančio Nemuno supiltu pylimu. Lankantis Darsūniškio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje klebonas Petras Linkevičius maloniai nustebino – surengė tikrą koncertą. Klebonas groja įvairiais instrumentais (pianinu, vargonais, fisharmonija), turi 12 akordeonų, organizuoja koncertus bažnyčioje. Kuriuo nors iš bažnyčioje esančių instrumentų kunigas groja 15 minučių prieš kiekvienas mišias ir po jų. Savo pomėgiui realizuoti ir bendrystės per muzika stiprinimui klebonas įsigijo „muzikinę priekaba“, kurios pagalba lanko parapijiečius jų kiemuose rengdamas koncertus.
Ketvirtas vizitas – Vilūnų bendruomenė ir susitikimas su charizmatišku bendruomenės pirmininku Eugenijumi Cikanavičiumi. Dalį bendruomenės namų patalpų(jos yra vienos iš didžiausių Kaišiadorių rajone) bendruomenė įsirengė projektų ir savo savanoriško darbo dėka. Jose, pasak bendruomenės pirmininko, vykdo įvairias veiklas atsižvelgiant į gyventojų poreikius. Labai patiko pirmininko išsakyta nuomonė- mūsų bendruomenės namai yra mūsų visų gyventojų namai ir mes juose galime daryti viską. Čia ir šokama ir dainuojama ir liejamos ašaros. Dalį pastato, apleistą buvusio kolūkio kontorą, įsigijo pats pirmininkas, ją suremontavo ir atidavė bendruomenės poreikiams. Čia šiuo metų vykdomas bendruomeninis verslas-įrengta kirpykla, įsikūrė odos gaminių kūrėja, veikia biblioteka. Bendruomenė sukūrė darbo vietas autoserviso darbuotojui ir statybininkui nupirkdama reikalingą įrangą. Jų veiklos sėkmė slypi tame, kad pirmiausia atrandamas žmogus norintis dirbti o, tada pasitelkus projektinį finansavimą, kuriama darbo vieta. Vizito metu vilūniškiečiai pasidalino projektų įgyvendinimo niuansais, pasipasakojo savo lūkesčius ir ateities planus.
Vakare vizitai tęsiasi jau kitame rajone- Stebulių ateities bendruomenėje Lazdijų rajone. Mus pasitikusi Dzūkijos VVG Vietos plėtros strategijos administravimo vadovė Edita Gudišauskienė pirmiausia pakvietė pasisvečiuoti Ritos Sebestinienės sodyboje. Ji yra bendruomenės siela, įvairių veiklų iniciatorė, viešintoja, visur spėjanti, šokanti ir dainuojanti žodžiu, žmogus nenustygstantis vietoje. Čia pirmiausia ir susipažinome su bendruomenės veikla, įgyvendintais projektais ir veiklomis, kurios pritraukia svečius iš visos Lietuvos. Labai sužavėjo šias metais pradėtas įgyvendinti bendruomenės projektas „Vėjo varpų muzika su regiono paukščiais Stebuliuose“. Taip pat Ritos iniciatyva Stebulių ateities bendruomenė jau eilę metų kviečia į savo bendruomenės patalpas veterinarus, kurie keturkojus augintinius sterilizuoja, vakcinuoja ir ženklina. Po pokalbio ir šilto priėmimo bendrystės vakarą tesėmė Stebulių bendruomenės namuose su vietos žmonėmis ir kapela “Sodžius“.. Nors kitą dieną bendruomenė organizavo močiučių futbolo turnyrą su profesionaliu teisėju ir „Pasaulinius šokius‘, tačiau nesijautė, kad mūsų vizitas juos trikdytų. Nuoširdus bendravimas, dzūkiškas vaišingumas, optimizmas ir prasmės ieškojimas kiekviename iššūkyje yra šios bendruomenės žmonių vizitinė kortelė.
Po dienos kaitros ir lyjant vasariškam lietui nakvynei atvykome į sodybą „Audros vienkiemis“ esančią Grabaukos kaime Krosnos seniūnijoje. Šios sodybos šeimininkė Audra Kimbirauskienė yra ir Krosnos miestelio bendruomenės pirmininkė. Ji pasidalino džiaugsmais ir iššūkiais, su kuriais tenka susidurti bendruomeninėje veikloje ir versle.
Antros dienos vizitai prasidėjo Šeštokų seniūnijoje. Senųjų Šeštokų bendruomenė aktyvi, atvira naujovėms. Šiuo metu ji įgyvendina projektą „Bendruomeninių paslaugų teikimas“. Jo dėka bendruomenė įsigijo mikroautobusą, mobilią pirtį, kubilą ir teikia pavėžėjimo paslaugas kaimo gyventojams, mobilios pirties bei kubilo nuomos paslaugas. Senųjų Šeštokų bendruomenės iniciatyva prie Birutos tvenkinio kuriama jauki poilsiavietė. Bendruomenės nariai aktyviai dalyvauja visuomeniniuose renginiuose ir puoselėja savo kraštą.
Naujosios Kirsnos kaimo bendruomenė ėmėsi išvežiojamojo maisto gamybos. Sukurtos penkios darbo vietos-virtuvėje darbuojasi tikri profesionalai. Maistas gaminamas bendruomenės patalpose įrengtoje modernioje virtuvėje ir teikiamas užsakovams netik Lazdijų rajone. Užsakymų jiems netrūksta, vos spėja suktis. Jų pagamintus pietus ragavome ir mes.
Pakeliui į galutinį vizito tašką Žemaitkiemio kaimo bendruomenę užsukome pasivaikščioti po Kurdimaksčių kaime augančius levandų laukus ir pakvėpuoti jų kvapo prisotintu oru. Šio levandų lauko savininkė Loreta Zajankauskienė iškeitusi gyvenimą mieste į kaimo ramybę įkūrė ekologinį ūkį ,augina vaistažoles, organizuoja „Levandų festivalius“, gamina hidrolatus, eterinius aliejus, kvapnių žiedų krepšelius. Reginys nuostabus -nuo levandų kvapo ir grožio pasijutome kaip tikrame Provanse.
Žemaitkiemio kaimo bendruomenė, kurioje vyko paskutinis vizitas, įsikūrusi prieš ketverius metus iniciatyvių žmonių dėka. Bendruomenės atstovas papasakojo ne tik bendruomenės įsikūrimo bet ir visą kaimo istoriją. Mus nustebino tai, kad į bendruomenės įsteigimo procesą aktyviai įsitraukė jaunos šeimos. Vieno iš steigėjų Marijaus Bernatonio dėka, aukcione parduodamas pastatas buvusi mokykla tapo bendruomenės namais. Jis su bendraminčiais šį pastatą nupirko ir perdavė bendruomenei. Pasak bendruomenės pirmininko Roberto Verkevičius šis pastatas, savanorių bendruomenininkų darbo ir projektinio finansavimo dėka, virto moderniais, atvirais visoms iniciatyvoms ir žmonėms bendruomenės namais. Juose vykdoma įvairi veikla. Tuo įsitikinome ir patys. Gražios bendruomeniškumo idėjos ir jų įgyvendinimas jungia žmones. Vizito metu mums buvo suorganizuotos įvairios edukacijos- pasivažinėjimas žirgų karietomis ir moderniu visureigiu po kaimo apylinkes, aplankant privatų, senų mašinų ir įvairios technikos, muziejų. Vietinis vynuogių augintojas surengė vyno degustaciją. Bendruomenės vyrai vaišino troškinių, kuris buvo gaminamas bendruomenės kieme. Nagingi ir sumanūs bendruomenės vyrai kareivišką maisto gaminimo pečių pavertė modernia lauko virtuve, galinčia pamaitinti apie 1000 žmonių. Prie šios virtuvės priderino vežiojamą stalą, kuris sukonstruotas ant seno arklinio vežimo ratų.
Per tas dvi dienas sutikome tiek daug nuostabių, paprastų, nuoširdžių žmonių, kurių akys vis dar dega meile ir tikėjimu vykdoma veikla, meile savo kraštui, besalygiškam atvirumui ir bendradarbiavimui. Ir tai nepapasakosi, tai reikia patirti, pamatyti, užuosti, išjausti…
Šio projekto mokomųjų vizitų nauda yra neįkainojama patirtis. Galiu drąsiai pareikšti (tai yra visų dalyvavusių vizituose dalyvių nuomonė) kad, bendradarbiavimas, gerosios patirties sklaidą, partnerysčių paieška yra įvairiapusio tobulėjimo išraišką galinti suteikti vertingos patirties, naujų idėjų ir padėti išvengti klaidų. Dar kartą įsitikinau, kad bendruomenių veikla, telkiant vietos gyventojus vietos problemų sprendimui, yra prasminga. Tikiu, kad dalyviai dalydavę šiuose vizituose, pasidalins patirtais įspūdžiais ir idėjomis su savo bendruomenėmis.
Šis projektas „Norime tobulėti” Nr. NPKB-24-R-181 finansuotas pagal Žemės ūkio ministerijos priemonę Nacionalinė parama kaimo bendruomenių veiklai.
Gauta parama iš nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos 4 000,00 Eur (paramos intensyvumas – 89,29 %).
Projekto kofinansavimą (prisidėjimą) 480,00 Eur konkurso būdu skyrė Ukmergės rajono savivaldybė.
UKBS pirmininkė Angelė Jokubynienė